A schengeni övezeten belül repülővel utazókról hat, az azon kívülre repülő, illetve onnan beutazó utasokról 16 adatot kell továbbítaniuk a légitársaságoknak a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központnak, amely a nemzeti utasadat-információs rendszert működteti – egyebek mellett ez szerepel abban a törvénytervezetben, amely kedden került fel a kormány honlapjára.

A tervezetet – amelyet a Belügyminisztérium tett közzé, és öt törvényt módosítana – január 29-ig lehet véleményezni. A módosítani tervezett jogszabályok közül a légiközlekedési törvény írja elő az utasok adatainak gyűjtését, továbbítását.

Egy 2013-ban elfogadott és idén hatályba lépett törvény határozta meg, hogy a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ gyűjti, elemzi, kezeli az utasnyilvántartási adatokat.

A schengeni övezeten belül utazók nevét, állampolgárságát, úti okmányának számát, születési idejét, a másik schengeni államba érkezés helyét, továbbá az indulási, a tranzit- és a célállomást kell rögzítenie a légitársaságnak.

A schengeni övezeten kívülre utazóknál, illetve az onnan érkezőknél már rögzíteni kell – egyebek mellett – a jegy kiállításának időpontját, a járat és az ülőhely számát, a poggyászra vonatkozó adatokat, továbbá az együtt utazók nevét.

A cikk a hirdetés alatt folytatódik.

A légitársaság az utasok adatait egyrészt a határforgalom-ellenőrzésért felelős szervnek, másrészt a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központnak továbbítja.

A légitársaság köteles az adatokat a járat tervezett indulási ideje előtt 12 órával, valamint az utasfelvételi eljárás befejezését követően – közvetlenül a légi jármű felszállása után – haladéktalanul továbbítani a központnak.

A központ átveszi és kezeli az adatokat, aminek célja a terrorizmussal és a szervezett bűnözéssel összefüggő bűncselekmények felderítésének és nyomozásának, illetve a nemzetbiztonságot veszélyeztető törekvések és tevékenységek elhárításának az elősegítése.

A központ a kockázatos utasok adatait összeveti az általa kezelt adatokkal. Amennyiben a terrorizmussal vagy a szervezett bűnözéssel összefüggő bűncselekmény elkövetésének lehetséges gyanúját vagy pedig a nemzetbiztonságot veszélyeztető lehetséges kockázatot állapít meg, akkor értesíti a felderítésre hivatott szervet és átadja annak az utas adatait. Az utasok adatait öt évig köteles kezelni a központ.

Kövess minket a közösségi médiában, és iratkozz fel napi hírösszefoglalónkra!
Hasznos, érdekes volt amit olvastál? Már egy újság árával támogathatod az AIRportal.hu működését!